Youtube Üzerinden Kesintisiz Müzik ve Sohbet Keyfi | Radyo Kum Tanesi
Youtube Üzerinden Kesintisiz Müzik ve Sohbet Keyfi

Youtube Üzerinden Kesintisiz Müzik ve Sohbet Keyfi

Teknoloji günümüzde her birimizin hayatına mutlaka dokunan bir araçtır.

İnsanlar işlerini kolay halledebilmek için teknolojiyi kullanırlar. Günümüzde teknoloji sadece işleri kolaylaştırmak için değil; sosyalleşmek, eğlenmek vs. gibi şeyler için de kullanılır. Dijital radyo da teknolojinin sosyalleşme ve eğlenme kısmına dâhildir. Youtube aracılığıyla 7/24 hem müzik dinleyebilir hem de arkadaşlarınızla keyifli sohbetler yapabilirsiniz. Peki, Youtube üzerinden radyo açmak kolay mı? Kimler yayın açabilir? Bu işi yapan çok kişi var diyemeyiz. Çünkü canlı yayında kullandıkları müzikler sebebiyle her zaman telif yeme riskleri var ve bu onların kanallarını riske atıyor. Birçok yayıncının telif sebebiyle kanallarının yasaklandığını ve etkinliklerinin kısıtlandığını biliyoruz. Lisans almak,  gerçekten zor ve uzun bir süreç.

Fakat yaptığı işi iyi bilen bir radyo var aslında. Eskiden küçük çaplı yayınlar yapan Radyo Kum Tanesi vardı. Kardelen, Yağmur ve Fatih üç ortak olarak beraber bakıyorlardı Youtube radyolarına. Ne yazık ki ortaklar arasında birkaç anlaşmazlık çıktı, Kardelen ve Yağmur ayrıldı. Fatih ve moderatörü Solmaz yollarına devam ettiler. İkili, yayın sağlayan kişinin rahatsız edici tavırlarından ve profesyonel olmayan tutumundan dolayı o kişiyle yollarına devam etmeyip kendi yayınlarını açmaya karar verdiler. Bu işi yapan kişiler ortalama 120₺ ila 300₺ arasında ücret talep ediyorlar. İkili, bu ücretlerin asgarisinin dahi altında bir ücrete kabul olarak ilgisi olan kişilere yayın açıyorlar. Şarkılarını büyük bir özen ve araştırmayla seçiyorlar ki asla telif denen engele takılmıyorlar. Ayrıca Fatih Dirican adlı oluşturdukları Youtube kanalında 8 farklı taslakta Radyo Kalbim yayını var. Bu videoları örnek gösterip radyo yayını açmak isteyenlere de yol gösterici bir tutum izliyorlar. Oluşturdukları müzik panelinde yayınların hareketli efektlere sahip olmasını sağlayıp ilgi çekiciliği sağlıyorlar.

Solmaz aslen Türk değil, Azerbaycanlı, sevdiği dostu Fatih ile birlikte çıkar gözetmeksizin; hoş sohbet olsun, yaşadıklarını başka radyo yayıncıları yaşamasın, kendi kanallarına yayıncılar karışmasın diyerek kurdukları sistemle Youtube Radyo dünyasında gelişen bir kanal olarak yollarına devam ediyorlar.

Fatih Dirican siparişli ve botlu robot yayını Türkiye ile ilk tanıştıran kişi. Şimdi de onlarca dijital radyoya alt yapı sağlayan ve onlara yol gösteren kişi oldu.

Kaynak: Marmara Gazetesi


Yorumlar

  • kahraman
    1 yıl önce
    Güzel tebrikler.

Yorum Bırak

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmış olmanız gerekir.
Üyeliğiniz varsa Giriş Yap
Üyeliğiniz Yoksa Kayıt ol